Szeged, Procontrol Elektronika Kft., telephely, gazdaság, vállalkozás, ipar, gyártás

KSH: az ipari termelői árak februárban az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 8,2 százalékkal emelkedtek, míg az előző haviaktól 0,4 százalékkal elmaradtak

Gazdaság

2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat. A belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítésé 9,6 százalékkal felülmúlták az előző év februári értékeit – ismertette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak nem változtak, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,4 százalékkal mérséklődtek.

Februárban a belföldi értékesítés árain belül a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 5,0, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,8 százalékkal. Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 5,5, a beruházási javakat gyártókban 5,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig szintén 5,2 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 9,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 4,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 36,3 százalékkal emelkedtek az árak.

Január-februárban a belföldi értékesítés árai 5,8, az exportértékesítéséi 10,1 százalékkal magasabbak voltak, így az ipari termelői árak összességében 8,7 százalékkal emelkedtek a 2024. január-februárihoz képest, közölte a KSH.

(MTI)